Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Farmakologicky

 
Na první pohled nepříliš zajímavá houba, tedy z pohledu praktického houbaře. Ovšem zdání klame, tato pěkná jakoby nalakovaná houba má fantastické léčivé schopnosti. Posiluje dosti významně imunitní systém, upravuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, léčí revma, velmi účinná je proti migrénám a nespavosti a ocení ji především kardiaci a astmatici. Obsahuje rovněž polysacharidy s protinádorovými účinky, takže je i vhodná jakožto prevence proti rakovině. Plodnice nelze bohužel konzumovat přímo, protože jsou velmi tvrdé a dřevnaté konzistence. V medicíně, zvlášť v té čínské se tato houba využívá v podobě sirupů a tinktur. Vyrůstá z kořenů a pařezů listnáčů, vzácně i jehličnanů.
V čínských nemocnicích podávají pacientům extrakt z houby ve formě sirupu jako součást léčby při nerůznějších onemocněních.
Některé prokázané účinky extraktů z houby Ganoderma lucidum:
 • účinná v boji s nádorovými onemocněními
 • účinná při detoxikaci organismu
 • posunutí projevů stárnutí
 • pozitivní účinky při neurastenii
 • pomáhá při vyrovnávání vysokého tlaku
 • vhodná pro léčbu průduškového astmatu
 • pomáhá při odbourávání cholesterolu
 • tlumí bolesti
 • pomáhá při regeneraci organismu po chemoterapii
 • pozitivní vliv na plodnost
 • pomáhá při alergiích
 • pomáhá při poruchách spánku
 • V Japonsku je v současné době Ganoderma lékaři doporučována k léčení více než dvaceti chorob a různých potíží, včetně migrény a bolestí hlavy, hypertenze, bronchitidy, asthma bronchiale, artritidy, anorexie, gastritidy, hemoroidů, diabetu, hypercholesterolemie, nefritidy, dysmenorey, hepatitidy typu B, leukopenie, kardiovaskulárních problémů, různých typů karcinomů a akutní myeloblastické leukemie

   

  Obecná charakteristika

  Houba REISHI se vyskytuje v různých variantách (červená, fialová, modrá, žlutá, černá a bílá), z nichž nejcennější je – pro terapeutické účely – uznávána barva červená. Na povrchu houby se nacházejí bělavé póry, které následkem stárnutí jedince mění barvu na brunátně hnědou. Nožička má podobu zohýbané, lesklé, červené trubičky, velikosti od 50-120 x 10-20mm. Vyskytují se také jedinci nemající nožičku, u kterých je klobouček přirostlý přímo k podloží.
  Spóry houby REISHI mají velikost 7-11 x 6-7 mikro m, jsou oválného tvaru, žlutohnědé barvy a jsou nejvíce aktivní farmakologickou částí houby.
  Vykazují přibližně 75 krát vyšší aktivitu ve vztahu k plodnicím.
  Ganoderma se vyskytuje především na mrtvých větvích listnatých stromů [1][2][3].
  Houba REISHI se v přírodě vyskytuje poměrně zřídka, je možné ji nalézt v Asii, Jižní Americe, Evropě a v Severní Americe.
  Současně je houba pěstována a využívána pro léčebné účely [4].

   

  Chemická stavba farmakologicky aktivních sloučenin

  Nejdůležitější roli, vzhledem k farmakologickým vlastnostem, hrají polysacharidy. Vyskytují se především v podobě beta-D-glykanů, spojených s aminokyselinami. Vykazují silné protirakovinné účinky a zvyšují hladinu interferonu, který v důsledku zvyšuje odolnost organismu, ničí volné radikály a napomáhá tvorbě buněk typu B, produkujících protilátky. Mají také vliv na zvýšení počtu makrofágů, které napomáhají funkci leukocytů, mají vliv na zdokonalení syntézy DNA a RNA, bílkoviny v játrech, kostní dřeni a krvi.
  Cukerná část sloučenin je složena z glukózy, galaktózy, manózy a je možné v ní také nalézt stopové množství xylózy a fruktózy. Bílkové komponenty pak obsahují ve svém složení kolem 17 typů různých aminokyselin [4][5].
  Další farmakologicky účinnou substancí, obsaženou v houbě REISHI, jsou triterpenoidy, typu lanostan, jinak zvané jako ganoderenové kyseliny, kromě jiných, ganospórová kyselina A.
  Triterpenoidy vykazují účinek snižující hladinu cholesterolu v krvi, snižují produkci enzymů, který se podílí na vytváření angiotenzidů, následkem čehož se snižuje křeč krevních cév. Ganoderenová kyselina vykazuje silné účinky proti bolesti, uklidňující a detoxikační.
  V houbách REISHI se nacházejí takové sloučeniny, jako: adenosin, který zmenšuje viskozitu krve, zlepšuje krevní oběh a tím zlepšuje zásobování srdce a mozku kyslíkem. Dále obsahuje steroly a oleinovou kyselinu [6][7][8].

   

   

   

   

  Náhledy fotografií ze složky GANODERMA